۵ کشور با بیشترین تولید شکر در جهان

۱۶ شهریور ۱۴۰۲

آمار بازدید : 2067

گروه صنعتی گوهر تجارت، بزرگترین وارد کننده شکر برزیلی در ایران و خاور میانه

شماره تلفن:   ۰۹۱۲.۰۹۸.۴۰۶۰

 

حدود ۸۰ درصد شکر جهان از نیشکر تولید می شود که در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می کند. ۲۰ درصد باقی مانده از چغندر قند است که بیشتر در مناطق معتدل نیمکره شمالی رشد می کند.

در سال زراعی ۲۰۲۲/۲۰۲۳، انتظار می‌رود تولید جهانی شکر به ۱۸۲ میلیون تن برسد که ۱.۷ میلیون تن بیشتر از سال قبل است.

بیش از ۱۱۰ کشور شکر تولید می کنند و میزان مشارکت آنها تحت تأثیر سیاست های محلی و سیاست های اقتصادی است.

به عنوان مثال، انتظار می رود که جنگ در اوکراین تولید چغندرقند این کشور را تا ۲۳ درصد در سال ۲۰۲۲/۲۰۲۳ کاهش دهد.

جملات کلیدی
بزرگترین کشورهای تولیدکننده شکر عبارتند از: برزیل، هند، تایلند، چین و ایالات متحده.

شکر یک محصول عمده برای تایلند است که اکنون پس از خشکسالی بهبود یافته و سطح تولید قبلی خود را به دست آورده است.

شکر را می توان از نیشکر یا چغندرقند استخراج کرد. شکر ذرت گاهی به عنوان یک شیرین کننده جایگزین استفاده می شود.
چین یکی از تولیدکنندگان عمده شکر است اما صادرات آن به دلیل تعرفه های بالا با مشکل مواجه شده است.

بازار تحت سلطه شکر نیشکر است که ۸۰ درصد کل تولید را به خود اختصاص داده است، اما شکر چغندر محصول مهمی در آب و هوای شمالی‌تر است.

بزرگترین تولیدکنندگان شکر جهان به ترتیب اندازه برزیل، هند، تایلند، چین و ایالات متحده هستند.

۱. برزیل
پیش بینی می شود سهم عظیم برزیل در عرضه شکر جهان در سال برداشت ۲۰۲۲-۲۰۲۳ به میزان یک میلیون تن افزایش یابد که بخشی از آن به دلیل آب و هوای مطلوب است. این در حالی است که بیشتر زمین های کشاورزی برزیل به سویا و ذرت اختصاص داده شده است.

برزیل افزایش تولید شکر خود را مدیون تصمیمی برای تغییر بخشی از محصول نیشکر از تولید اتانول به تولید شکر است. برزیل علاوه بر اینکه بزرگترین تولیدکننده شکر در جهان است، در تولید اتانول پس از ایالات متحده در رتبه دوم قرار دارد.

از اواسط دهه ۱۹۹۰، حجم نیشکر برداشت و فرآوری شده در برزیل تقریباً سه برابر شده است.

این نشان دهنده افزایش تقاضا برای اتانول نیشکر و به طور کلی سوخت های تجدید پذیر است. برزیل بدون افت تولید مواد غذایی در آن زمان، توانایی خود را به عنوان یک نیروگاه مؤثر و کارآمد اتانول ثابت کرده است.

کشورهایی با زمین بیشتر، دمای گرمتر و بارندگی بیشتر تمایل به تولید شکر بیشتری دارند.

۲. هند

هند در تولید شکر از برزیل فاصله چندانی ندارد و در واقع تا سال ۲۰۲۰ رتبه اول را به خود اختصاص داده بود. همچنین این کشور با استفاده از ۲۹ میلیون تن در سال، اولین مصرف کننده شکر در جهان است.

هند نزدیک به ۱۵ درصد از کل تولید شکر جهان را به خود اختصاص داده است. در عین حال مصرف داخلی شکر در حال افزایش است. انتظار می رود تولید کلی آن در سال های ۲۰۲۲-۲۰۲۳ با ۳ درصد کاهش به ۳۵.۸ میلیون تن برسد.

۳. تایلند
نیشکر یکی از مهم ترین محصولات تایلند است و این کشور اکنون در حال بازگشت از خشکسالی است که به شدت به تولید آن در سال زراعی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ لطمه زد. انتظار می‌رود تولید در سال‌های ۲۰۲۲-۲۰۲۳ به ۱۰.۵ میلیون تن برسد که نسبت به سال قبل افزایش اندکی داشته است.

تایلند بیشتر تولید شکر خود را صادر می کند و در واقع رتبه دوم را در جهان (پس از برزیل) به عنوان صادرکننده دارد. مصرف داخلی شکر تایلندی در حال افزایش است و باعث کاهش بیشتر درآمد صادراتی این کشور از شکر می شود.

شکر با استخراج آب چغندر قند یا گیاهان نیشکر به دست می آید.

با تغییرات جزئی در تولید، این شیره را می توان به شکر سفید یا قهوه ای تبدیل کرد و می توان آن را به صورت کریستال های دانه ای، پودری یا فوق ریز درآورد. برخی از این تغییرات فقط برای کارخانه های صنایع غذایی در دسترس هستند و در فروشگاهها یافت نمیشود.

۴. چین
انتظار می رود تولید شکر چین با برداشت ۲۰۲۲-۲۰۲۳ با ۴۰۰,۰۰۰ تن افزایش به ۱۰.۱ میلیون تن برسد.

اگرچه چین یکی از بزرگترین تولیدکنندگان شکر در جهان است، اما واردکننده خالص شکر است و تقاضای داخلی برای شکر در چند دهه گذشته رشد قابل توجهی داشته است. از لحاظ تاریخی، شکاف زیادی بین قیمت‌های داخلی، که توسط دولت چین برای حمایت از کشاورزانش بالا نگه داشته شده، و قیمت‌های بین‌المللی شکر که در حال کاهش است، وجود داشته است.

بخش شکر داخلی چین در رقابت بین المللی با مشکل روبرو بوده است. این کشور هزینه تولید شکر بالاتری نسبت به برخی از رقبای خارجی خود دارد. چین به دلیل توافق با سازمان تجارت جهانی اجازه واردات ۱.۹۵ میلیون تن شکر در سال را با تعرفه ۱۵ درصدی می دهد.

واردات بیش از این مقدار مشمول تعرفه های بالاتر ۵۰ درصدی است و نیاز به مجوزهای اضافی دارد.

برای چندین سال، چین حتی به آن تعرفه ۵۰ درصدی اضافه کرد. در سال‌های ۲۰۱۹-۲۰۲۰، کل تعرفه واردات بیش از سهمیه مجاز ۸۵ درصد یا حتی ۹۵ درصد بوده است. این تعرفه ها در ماه می ۲۰۲۰ منقضی شدند و چین آنها را تمدید نکرد، بنابراین به ۵۰ درصد بازگشتند.

۵. ایالات متحده آمریکا
ایالات متحده در حال حاضر پنجمین تولیدکننده بزرگ شکر در جهان است و انتظار می‌رود تولید ناخالص آن در فصل رشد ۲۰۲۲-۲۰۲۳ به ۸.۲ میلیون تن برسد.

بر خلاف بسیاری از کشورها، ایالات متحده تولید کننده عمده نیشکر و چغندر قند است که نیشکر حدود ۴۵ درصد از تولید ملی و چغندر حدود ۵۵ درصد است.

با این حال، واقعیت این است که شیرین‌ترین محصول نقدی در آمریکا از یک گیاه دیگر به دست می‌آید: ذرت. آمریکا در سال ۲۰۲۰ حدود ۷.۶ میلیون تن شربت ذرت حاوی فروکتوز بالا تولید کرد که نسبت به بیش از ۹.۱ میلیون تن در اوج تولید در سال ۲۰۱۲ کاهش یافته است. این شیرین‌کننده‌ها اغلب به عنوان جایگزینی برای شکر در صنایع نوشیدنی، لبنی و مواد غذایی فرآوری شده استفاده می‌شوند.

اتحادیه اروپا چقدر شکر تولید می کند؟
اگر اتحادیه اروپا یک کشور واحد بود، پس از هند و برزیل، سومین تولیدکننده بزرگ شکر در جهان بود. انتظار می رود در سال زراعی ۲۰۲۲/۲۰۲۳ اتحادیه اروپا ۱۶.۳ میلیون تن شکر تولید کند. این میزان حدود ۲۵۰,۰۰۰ تن کاهش یافته است زیرا کشاورزان اروپایی از چغندرقند به محصولات سودآورتر روی آورده اند.

اتحادیه اروپا در واقع بزرگترین تولیدکننده شکر چغندر در جهان است که ۲۰ درصد کل تولید شکر در جهان را تشکیل می دهد.

شکر چغندر عمدتاً در شمال اروپا از جمله شمال فرانسه، بلژیک، هلند، آلمان و لهستان تولید می شود.

کدام کشورها بیشترین مصرف شکر را دارند؟
هند با ۲۹ میلیون تن بزرگترین مصرف کننده شکر در سال ۲۰۲۲ است و پس از آن اتحادیه اروپا (۱۷ میلیون تن)، چین (۱۵.۵ میلیون تن) و ایالات متحده (۱۱.۳ میلیون تن) قرار دارند.

با این حال، این تفاوت جمعیت بین هر کشور را در نظر نمیگیرد. بر اساس سرانه، یک آمریکایی به طور متوسط ​​۱۲۶ گرم شکر در روز مصرف می کند و پس از آن آلمان و هلند هر کدام با ۱۰۲ گرم شکر قرار دارند.

آیا ساکارز همان شکر است؟
ساکارز نام شیمیایی شکر معمولی است. ساکارز یک کربوهیدرات ساده است که به طور طبیعی در همه گیاهان تولید می شود. چغندر قند و نیشکر دارای بیشترین مقدار ساکارز در بین گیاهان هستند، به همین دلیل است که از آنها برای تولید شکر فرآوری شده در سراسر جهان استفاده می شود.

چه مقدار شکر باید در روز بخورید؟
انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که مردان بالغ روزانه بیش از ۹ قاشق چای خوری شکر اضافه نکنند و زنان خود را به ۶ قاشق چای خوری محدود کنند. این بسیار کمتر از میانگین مصرف روزانه ۷۷ گرم شکر اضافه شده در روز است.

آیا شکر ذرت واقعا شکر است؟
تفاوت های جزئی بین شکر ذرت و شکر سفره وجود دارد. ذرت به طور طبیعی حاوی مقدار زیادی نشاسته است. این نشاسته ذرت از گیاه استخراج می شود و به شکل جامد شکر در می آید. نشاسته ذرت، گلوکز است که با فرآوری به دکستروز تبدیل می شود. فرآوری اضافی با آنزیمی به نام ساکاراز منجر به شربت ذرت با فروکتوز بالا می شود، محصولی که به طور گسترده در محصولات غذایی تجاری استفاده می شود. یک تفاوت مهم این است که شکر ذرت همیشه مایع است.