۱۰ کشور برتر تولیدکننده شکر در جهان

۱۷ مرداد ۱۴۰۱

آمار بازدید : 1758

تجارت شکر همچنان تحت تأثیر تغییر شرایط آب و هوایی، نوسانات ارز و قوانین توسط تولیدکنندگان عمده شکر قرار دارد. در اینجا ما بزرگترین تولیدکنندگان شکر را رتبه بندی می کنیم و تجزیه و تحلیل بازار شکر پیشرو را به اشتراک می گذاریم.

شکر چگونه ساخته می شود؟

شکر از دو محصول کلیدی به دست می آید: چغندرقند و نیشکر که در آب و هوای مختلف در سراسر جهان رشد می کنند. چغندرقند در هوای سردتر و مرطوب تر رشد می کند. نیشکر  برعکس است: در مناطق گرم و گرمسیری رشد می کند و قرن هاست که بر بازار شکر مسلط بوده است.

آیا می دانستید که محبوب ترین گونه نیشکر،  Saccharum officinarum،  علف است؟

 

شکر در کجا کشت می شود؟

نیمکره جنوبی بزرگترین تولیدکنندگان نیشکر در جهان است. همانطور که می توانید تصور کنید، گرمای شدید و کمبود باران منجر به خشکسالی می شود که باعث کاهش حجم نیشکر قابل برداشت می شود. با اینحال این همه‌ی خبر بد نیست. چنین آب و هوایی ممکن است منجر به کشت های بسیار کوچکتر شود، اما گرمای شدید می تواند استحصال ساکارز را از نیشکر افزایش دهد.

در طرف دیگر خط استوا روسیه و اروپا قرار دارند که بزرگترین مناطق تولید چغندر هستند. شرایط نامساعد جوی مانند سیل، یخبندان و بارش برف، محصول را در معرض خطر توقف رشد قرار می دهد.

نقشه مناطق تولید نیشکر و چغندر

مناطق تولید چغندر به رنگ آبی، مناطق تولید نیشکر به رنگ سبز.

نقشه مناطق تولید نیشکر و چغندر

 

ده کشور برتر تولید کننده شکر

 

۱۰. استرالیا

 

 

وقتی به کشاورزی استرالیا فکر می کنید احتمالاً شکر اولین محصولی نیست که به ذهنتان خطور می کند (که منصفانه است زیرا نیشکر تنها ۲ درصد کشاورزی ملی را تشکیل می دهد) اما استرالیا بزرگترین تولید کننده و صادرکننده شکر خام در اقیانوسیه است و ۴.۱۸ میلیون متر مربع شکر تولید می کند. ۹۵ درصد نیشکر استرالیا در ایالت کوئینزلند که دارای تنوع آب و هوایی است، کشت می شود، که میزبان بسیاری از مزارع نیشکر در نزدیکی ساحل خود است.

با توجه به اینکه بازار داخلی شکر خام تنها ۱ MMT است، استرالیا  باید ۸۶ درصد شکر خود را صادر کند که بیشتر آن به ژاپن، اندونزی و کره جنوبی می رسد. با این حال، صادرات به دلیل کاهش قیمت شکر کمتر مطلوب شده است.

بسیاری از کارخانه‌های استرالیایی روش پایدار استفاده از باگاس، محصول جانبی خرد کردن نیشکر، برای تامین انرژی دیگ‌های خود را در فرآیندی به نام «تولید همزمان» اتخاذ کرده‌اند.

 

۹. پاکستان

 

نیشکر یک محصول نقدی عمده برای پاکستان است و برخلاف هند و برزیل، پاکستان این گیاه را تقریباً صرفاً به منظور استخراج شکر می‌کارد. در سال ۲۰۱۹/۲۰۲۰ این کشور ۴.۸ میلیون متر شکر تولید کرد که ۹ درصد کاهش نسبت به فصل قبل دارد. از سال ۲۰۱۶/۱۷ تا ۲۰۱۹/۲۰ پاکستان شاهد کاهش سالانه در تولید شکر بود. صنعت شکر پاکستان با چالش های زیادی مواجه بوده است، از جمله خشکسالی. برای اقتصاد کشاورزی مانند پاکستان، با بازده نیشکر در هکتار کمتر از میانگین جهانی (به ترتیب ۴۶ هزار در مقابل ۶۰ هزار)، این یک مشکل جدی است. اگرچه، باران در آگوست ۲۰۲۰ محصول فصل را نجات داد.

در فوریه ۲۰۲۱، قیمت شکر پاکستان افزایش یافت زیرا پیش‌بینی‌ها از کاهش ۲۰۰ هزار تنی تولید کلی در سال ۲۰۲۱/۲۲ نسبت به فصل قبل، بر اقدامات سوداگرانه در بازار تأثیر گذاشت. همزمان، دولت پنجاب کارخانه‌ها را به محدود کردن عرضه شکر برای بالا بردن قیمت‌ها متهم کرد، در حالی که کارخانه‌ها قاچاق شکر به افغانستان را به عنوان مقصر پیشنهاد کردند. علت چنین بحرانی همیشه مشخص نیست، اما ما می دانیم که سال ۲۰۲۰ اولین سال از سال ۲۰۱۰ بود که پاکستان مجبور به واردات شکر خام شد. خوشبختانه، به نظر می رسد پاکستان در مسیری قرار دارد که تا پایان این فصل از تولید سال ۲۰۱۹/۲۰ خود فراتر رود.

 

 

۸. مکزیک

 

در سال ۲۰۱۹/۲۰۲۰، ایالات متحده مکزیک (نام رسمی برای کسانی که قبلاً از آن اطلاع نداشتند 🙂 ) ۵.۳۴ MMT شکر تولید کرد، اگرچه این میزان ۱۷ درصد MMT کمتر از فصل قبل است. آب و هوای بد تا حد زیادی مقصر است، کشورهای خلیج مکزیک وراکروز، اواکساکا و تاباسکو بزرگترین تولیدکنندگان آن هستند. اگرچه مکزیک تنها کشور آمریکای مرکزی در این فهرست است، اما مکزیک رتبه دوم صادرات را دارد و با ۶۳۰ هزار تن پس از گواتمالا قرار دارد.

با افزایش تقاضا برای شربت ذرت با فروکتوز بالا (که جایگزین شکر نیشکر در کوکا کولا مکزیکی معروف شده است) صنعت شکر کشور در حال تقلا برای رقابت است. کاهش ۱۸ درصدی قیمت شکر داخلی باعث شد که کشاورزان نیشکر مکزیکی، عمدتاً در وراکروز، در فوریه ۲۰۲۱ اعتصاب کنند.

تولید مکزیک بعد  از سال ۲۰۱۹/۲۰۲۰ تثبیت شده است، اما صادرات آن در این فصل تا حد زیادی توسط تقاضای ایالات متحده به دلیل توافق ایالات متحده / مکزیک تعیین می شود. تاکنون مکزیک در فصل ۲۰۲۰/۲۱  ، ۱.۱۶ MMT بیشتر از فصل گذشته تولید کرده است. خواهیم دید که آیا در پایان فصل در رتبه بندی تغییر خواهد کرد یا خیر.

 

۷. ایالات متحده آمریکا

 

آمریکا نه تنها یک بازیگر اصلی در بازار شکر است، بلکه در تولید اتانول نیز غالب است، البته از ذرت به جای نیشکر تولید می شود. در سال ۲۰۱۹/۲۰، ایالات متحده ۷.۳ MMT شکر تولید کرد. چغندر در قسمت های شمالی و نیشکر در ایالت های جنوب شرقی کشت می شود.

علیرغم جایگاهی که در این فهرست دارد، بازار شکر ایالات متحده تمایل دارد به صورت انفرادی پرواز کند زیرا حفاظت از درآمد کشاورزان داخلی به طور کلی بر واردات ارزان‌تر اولویت دارد. بسیاری بحث می کنند که آیا این به طور کلی به نفع کشور است یا خیر، یا برخی استدلال می کنند که قیمت شکر ایالات متحده به طور مصنوعی بالا است. هزینه شکر داخلی برای چندین دهه ثابت مانده است و با استفاده از قرارداد آتی شماره ۱۶ معامله می شود.

ایالات متحده همواره حجم قابل توجهی شکر را به عنوان بخشی از تعهدات بین المللی خود وارد کرده است، اما شرایط نامساعد جوی در اواخر سال ۲۰۲۰ و سال های قبل، حجم واردات را افزایش داده است. در سال ۲۰۱۹/۲۰۲۰، ایالات متحده مجبور شد برای پاسخگویی به تقاضای داخلی، ۳.۱ میلیون متر شکر خام وارد کند.

 

۶. روسیه

این کشور بزرگترین تولید کننده چغندر قند است و در سال ۲۰۱۹/۲۰۱۹ بسیار بیشتر از فرانسه (برترین تولید کننده چغندر اتحادیه اروپا) پیشی گرفت و تولید خود را ۲۷ درصد نسبت به سال ۲۰۱۸/۱۹ افزایش داد. روسیه در دهه گذشته تولید شکر خود را دو برابر کرده است و در نظر دارد در سال جاری منطقه کاشت چغندر خود را گسترش دهد.

با این حال، فدراسیون تازه وارد صادرات شکر است. در مقایسه با رونق تولید آن، صادرات در ابتدا چندان هموار نبود، زیرا قیمت‌های روسیه برای رقابت در بازار جهانی بسیار بالاست. با این حال، صادرات شکر روسیه در ژوئن ۲۰۲۰ در بحبوحه قرنطینه ملی در سراسر جهان افزایش یافت. بیشتر صادرات آن به ازبکستان، آذربایجان، قزاقستان، تاجیکستان و ترکمنستان انجام شد. در اواخر سال ۲۰۲۰، محصول چغندر روسیه بدتر شد و عرضه ملاس را تهدید کرد.

 

 

 

۵. تایلند

 

 

تنها در سال ۲۰۱۹/۲۰۲۰ دومین صادرکننده بزرگ شکر در جهان پس از برزیل، ۷.۷ میلیون تن از ۸.۲۷ میلیون متر شکر خام و سفید تولید شده را صادر کرد. مناطق شمال شرقی و مرکزی کشور تقریباً ۷۰ درصد از شکر تولید شده (عمدتاً خام) را تشکیل می دهند.  بیشتر نیشکر تایلند به صورت دستی برداشت می شود زیرا ماشین آلات مورد نیاز برای برداشت مکانیزه برای بسیاری از کشاورزان کوچک مقرون به صرفه نیست.

فصل ۲۰۱۹/۲۰۲۰ به ویژه برای صنعت شکر تایلند سخت بود زیرا احتمالاً با بدترین خشکسالی در چهار دهه اخیر مواجه شد،  و سطح زیر کشت نیشکر کاهش یافت که تولید نیشکر را به کمترین میزان در ۱۰ سال اخیر رساند. این امر باعث شد کشاورزان به سمت محصولات سودآورتر، به ویژه کاساوا روی بیاورند و به این معنی بود که تولید در سال ۲۰۱۹/۲۰ تنها ۵۷ درصد از محصول فصل قبل بود. خشکسالی حتی در فصل ۲۰۲۰/۲۱ ادامه داشت. اما خبر خوب: بارندگی بیشتر در این فصل و منجر به تولید ۴.۰۳ MMT بیشتر شکر در سال ۲۰۲۱/۲۲ در مقایسه با ۲۰۲۰/۲۱ شده است.

ما فکر می کنیم که صنعت شکر تایلند ۱۰۰ MMT نیشکر را در سال ۲۰۲۱/۲۲ رد خواهد کرد که ۲۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است. همانطور که قبلا ذکر شد، آب و هوا بر عملکرد ساکارز تاثیر می گذارد. بازده تایلند در سال‌های ۲۰۲۱/۲۲ به دلیل شرایط بسیار خشک و خنک در نوامبر و اواسط دسامبر بالاتر از میانگین پنج ساله خود با ۱۱.۳۳ درصد است.

 

۴. چین

تنها هشت کشور در جهان هم نیشکر و هم چغندر قند تولید می کنند که چین یکی از آنهاست. در سال ۲۰۱۹/۲۰۲۰ چین ۱۰.۴۱ میلیون متر شکر تولید کرد.

گوانگشی، یک منطقه خودمختار در این کشور، ۶۵ درصد از تولید شکر چین و بیش از ۲۰ میلیون کارگر در کشاورزی نیشکر را به خود اختصاص داده است. خشکسالی و سیل برداشت محصول را در این منطقه تهدید می کند و در سال ۲۰۰۹ یک خشکسالی تاریخی باعث کاهش تولید به ۲.۱۵ MMT شد. از آن زمان، آبیاری در تلاش برای کنترل سطح آب معرفی شده است.

فرآیند برداشت دستی نیشکر که چین انتخاب می کند با افزایش هزینه های نیروی کار همراه است که تولید را در دهه گذشته کاهش داده است. چین در حال حاضر در تلاش است تا مکانیزه کند، قدمی که می‌تواند آن را به جای تولیدکنندگان در سراسر جهان نزدیک‌تر کند.

علیرغم اینکه چین سومین تولیدکننده بزرگ نیشکر است ، هنوز برای تامین نیاز داخلی خود مجبور به واردات است (این کشور بعد از همه پرجمعیت ترین کشور جهان است). با این حال، در مارس ۲۰۲۱، وزارت بازرگانی چین اعلام کرد که مجوز واردات را تا پایان ماه صادر نخواهد کرد تا فروش شکر داخلی را افزایش دهد. حفاظت از واردات شکر به چین از سال ۲۰۱۷ ادامه داشته است، بنابراین ، این دقیقاً خبر تکان دهنده نیست. با این حال، ما انتظار داریم که چین سهمیه واردات ۱.۹۴۵ میلیون تنی خود را (برای دومین بار در تاریخ) برآورده کند، زیرا این کشور هر سال ۱۵ تا ۲۰ درصد از ذخایر ۶ MMT خود را با شکر محصول جدید می چرخاند.

 

 

۳. اروپا

 

 

اتحادیه اروپا بزرگترین تولید کننده شکر چغندر در جهان است. با این حال، چغندر تنها حدود ۲۰ درصد از کل تولید شکر در جهان را تشکیل می دهد. بیشتر این رشد در نیمه شمالی اروپا است، جایی که آب و هوا مناسب تر است. مناطق قابل توجه عبارتند از فرانسه، آلمان، هلند، بلژیک و لهستان. علاوه بر تولید چغندر، اتحادیه اروپا همچنین شکر خام وارداتی را به میزان بسیار کمتری تصفیه می کند.

تا اکتبر ۲۰۱۷، اتحادیه اروپا سهمیه تولید ۱۳.۵ میلیونی داشت. پس از حذف سهمیه، تولید به بیش از ۲۱ میلیون تن رسید که منجر به افزایش چشمگیر صادرات شکر سفید به میزان ۲۵۲ درصد در سال ۱۸-۲۰۱۷ شد.با کاهش قیمت شکر و کاهش سطح زیر کشت چغندر توسط کشاورزان، امیدها مبنی بر تبدیل شدن اتحادیه اروپا به صادرکننده اصلی سفیدپوستان از بین رفت و باعث شد کشاورزان سطح زیر کشت چغندر خود را کاهش دهند. این وضعیت با ویروس زرد چغندر که از سال ۲۰۲۰ مزارع چغندر اروپایی را گرفتار کرده بود، تشدید شد. در حالی که استفاده از حشره کش های نئونیکوتینوئید برای حذف شته های حامل ویروس در حال حاضر در اتحادیه اروپا و بریتانیا ممنوع است. به دلیل بحران، فرانسه، که از لحاظ تاریخی بزرگ‌ترین کشور اروپاست، از نظر تولید چغندر در ۱۰ سال اخیر با ۱.۲ میلیون متر کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است. صنایع شکر آلمان و لهستان احتمالاً سالی دردسرساز خواهند داشت زیرا نئونیکوتینوئیدها هنوز در آن کشورها ممنوع هستند. علیرغم این شرایط، اتحادیه اروپا-۲۸ همچنان در فصل گذشته موفق به تولید ۱۷.۴ MMT شکر شد که از سال ۲۰۱۷ کمتر از میانگین تولید آن است.

اروپا برای آینده قابل پیش‌بینی واردکننده خالص شکر سفید خواهد بود و می‌توانید انتظار داشته باشید که بریتانیا به واردات ارزان قیمت از کشورهایی مانند بلیز، گویان و فیجی علاقه‌مند باشد. از ژانویه ۲۰۲۱، بریتانیا یک سهمیه تعرفه مستقل بر واردات را به ۲۶۰ هزار تن متریک تعیین کرد. وزارت تجارت بین‌الملل بریتانیا بیان می‌کند که “این واردات بعید است بر رشد چغندر داخلی تاثیر بگذارد”.

 

۲. هند

 

هند بزرگترین مصرف کننده شکر در جهان و بزرگترین تولید کننده شکر در سال ۲۰۱۸/۱۹، اکنون سالانه حدود ۳۰ میلیون تن شکر تولید می کند. در سال ۲۰۱۹/۲۰۲۰ هند ۲۷.۴ میلیون تن تولید کرد و بیشتر آن شکر سفید با کیفیت پایین بود. مصرف و تولید انبوه کشور باعث ایجاد یک صنعت بسیار بزرگ شکر می شود که تقریباً ۵۰ میلیون کشاورز و میلیون ها کارگر دیگر در زمینه کشاورزی نیشکر فعالیت می کنند. به همین دلیل، کشور تقریباً یک دهه است که تولیدکننده مازاد بوده است.

اوتار پرادش، ماهاراشترا و کارناتاکا مناطق اصلی تولید هستند که تقریباً ۵۰۰ کارخانه فعال در سراسر آنها پراکنده شده اند. در فصل ۲۰۱۹/۲۰، آنها مسئول ۸۲ درصد از کل تولید بودند. از مارس ۲۰۲۱، هند به سمت دومین تولید بالاتر در تاریخ حرکت می کند

مناطق کلیدی تولید نیشکر در هند و آب و هوای آنها

قبلاً اشاره کردیم که افزایش تولید نیشکر هند و سیل بازار باعث کاهش قیمت شکر در سراسر جهان شد. این تغییر به دلیل کنترل جریان صادرات و ذخایر داخلی توسط دولت هند و تشویق صادرات از طریق یارانه هایی بود که حداقل قیمت شکر را برای کشاورزان و کارخانه ها تضمین می کند. اما این پاسخ به مازاد نیشکر برای مصرف کنندگان داخلی هزینه دارد که بیشتر از واردکنندگان خارجی برای شکر می پردازند. زمانی که قیمت های شکر در بازار جهانی بسیار پایین باشد، صادرات غیرقابل تحمل می شود . جای تعجب نیست که رقبایی مانند استرالیا، برزیل و گواتمالا، که نمی توانند با صادرات یارانه ای رقابت کنند، از طریق سازمان تجارت جهانی با این ابتکار مخالفت می کنند.

 

۱. برزیل

 

رتبه ۱ به کشوری می رسد که از لحاظ تاریخی بزرگترین تولید کننده نیشکر در جهان بوده است. این غول آمریکای جنوبی ۲۹.۶۱ MMT در سال ۲۰۱۹/۲۰۲۰ تولید کرد، و این محصول زمانی بود که ترکیب تولید حتی به شکر نیز به حداکثر نمی رسید، زیرا بازده شیرین کننده از جذابیت کمتری نسبت به اتانول برخوردار بود .

مرکز جنوب (CS) برزیل، منطقه ای که مسئول ۹۰ درصد تولید کشور است، بارندگی های زیادی را تجربه می کند. این منطقه به دلیل داشتن آب و هوای ایده آل برای توسعه نیشکر، محیط مناسب برای پرورش نیشکر و شبکه حمل و نقل قوی متمایز است. ترکیبی از عوامل مساعد اجازه می دهد تا حجم نیشکر فرآوری شده نزدیک به ۶۰۰ MMT باشد.

همچنین شایان ذکر است که در حالی که هند عمدتاً شکر سفید با کیفیت پایین صادر می کند، برزیل عمدتاً شکر خام صادر می کند و یک اختراع برزیلی به نام “شکر خام VHP” محبوب ترین خام در جهان است. حدود ۶۵ درصد از تولید شکر CS برزیل از VHPهای خام تشکیل شده است و بقیه آن ترکیبی از کریستال و شکر تصفیه شده است که عمدتاً در داخل مصرف می شود و باقیمانده آن نیز صادر می شود.

در برزیل نیشکر فقط برای تولید شکر خرد نمی شود، بلکه برای اتانول نیز استفاده می شود. و این انعطاف پذیری است که بازار شکر برزیل را پویا نگه می دارد. کارخانه ها بسته به بازده ارائه شده توسط هر محصول ، بین تولید شکر بیشتر یا اتانول بیشتر تغییر می کنند . بسته به پویایی قیمت، شاهد نوسان تولید CS تقریباً ۱۰ میلیون تن از یک فصل به فصل دیگر بوده ایم.

به عنوان مثال، در سال ۲۰۲۰/۲۱، شکر برزیل بازدهی قابل توجهی بالاتر از اتانول (حدود ۳۰۰ واحد) داشت که کارخانه ها را وادار کرد تا تولید شکر را به حداکثر برسانند. منطقه CS برزیل باید شاهد تولید کل شکر ۳۸.۴ MMT باشد – تقریباً ۱۲ MMT بیشتر از سال ۲۰۱۹/۲۰، زمانی که اتانول بازدهی جذاب تری را ارائه داد.

با چرخش جهان، بازار آن نیز تغییر می کند. تغییرات معمولاً بر اساس فصلی اتفاق می افتد، اگر نه بیشتر. شرایط آب و هوایی نامطلوب، سیاست‌های جدید یا اصلاح‌شده دولتی و همه‌گیری‌های جهانی می‌توانند تأثیرات مخربی بر تولید شکر و جریان تجارت یک کشور داشته باشند.