۶ تولیدکننده بزرگ ذرت در جهان

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

آمار بازدید : 136

بیشتر از هر محصول غلات دیگری ذرت تولید می شود و دلیل خوبی هم دارد. این غذای اصلی برای بسیاری از مردم است و به تغذیه جمعیت رو به رشد جهان کمک می کند. همچنین جزء اصلی خوراک دام است .

بر اساس گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) “برآورد جهانی عرضه و تقاضای کشاورزی”، پیش‌بینی می‌شود که کشورهای سراسر جهان ۱۱۵۰.۶۸ میلیون تن ذرت برای فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۳ و ۱۲۲۲.۷۲ میلیون تن ذرت برای فصل ۲۰۲۳-۲۰۲۴ تولید کنند.

ذرت به عنوان یک محصول کشاورزی چند منظوره در سراسر جهان در نظر گرفته می شود. در اقلام مصرفی، محصولات صنعتی، سوخت های زیستی، شیرین کننده در بسیاری از غذاهای فرآوری شده استفاده می شود و ماده اصلی روغن ذرت، نشاسته ذرت و شربت ذرت است.

از آن برای تولید سوخت اتانول استفاده می شود و حتی لپه ها نیز به دلیل خاصیت جاذب خود مصارف صنعتی دارند.

 

نکات کلیدی
ذرت بیشترین کالای تولید شده در جهان است.
این محصول به دلیل مصرف آن به عنوان غذا و به عنوان جزئی در بسیاری از انواع محصولات، یک محصول نقدی است.
ایالات متحده بیش از هر کشور دیگری ذرت تولید می کند.
با وجود چالش های جنگ، اوکراین همچنان یکی از تولیدکنندگان برتر ذرت است.

۱. ایالات متحده آمریکا
ایالات متحده با اختلاف ۳۸۲.۸۹ میلیون تن ذرت بزرگترین تولید کننده ذرت در جهان است. برآورد ۲۰۲۲-۲۰۲۳ ۳۴۸.۷۵ میلیون تن متریک است.

سطح زمینی که برای کاشت ذرت اختصاص داده می شود از فصلی به فصل دیگر تغییر می کند، اما در مجموع حدود ۹۰ میلیون هکتار از زمین های آمریکا در هر سال تولید ذرت کاشته می شود. در حالی که کشور صادرکننده ذرت است، بیشتر ذرت تولید شده برای مصرف داخلی به عنوان خوراک دام و تولید اتانول استفاده می شود. حدود ۱۵ درصد در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ صادر شده است.

۲. چین
تولید ذرت ۲۰۲۱-۲۰۲۲ چین ۲۷۲.۵۵ میلیون تن بود. برای سال های ۲۰۲۲-۲۰۲۳ برآورد تولید ۲۷۷.۲۰ میلیون تن متریک است.

ذرت آن تقریباً منحصراً در داخل کشور استفاده می شود.

در حالی که این کشور یک تولید کننده عمده ذرت است، تعداد هکتارهایی که کشاورزان چینی به ذرت اختصاص می دهند احتمالا اکنون که دولت به حمایت از قیمت ذرت داخلی پایان داده است، کاهش خواهد یافت.

انتظار می رود کشاورزان به محصولات با ارزش بالاتر مانند سویا روی آورند. اگر تقاضای ذرت همچنان بالا بماند و عرضه کاهش یابد، چین می‌تواند میزان ذرت وارداتی خود را افزایش دهد.

۳. برزیل
برزیل ۱۱۶ میلیون تن ذرت در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲ تولید کرد. وزارت کشاورزی آمریکا پیش بینی می کند که در سال های ۲۰۲۲-۲۰۲۳، ۱۳۵ میلیون تن متریک تولید کند.

این کشور علاوه بر تولید ذرت، تولید کننده عمده بسیاری از محصولات دیگر از جمله قهوه، شکر و سویا است. اگرچه این کشور بیشتر از صادرات ذرت مصرف می کند، اما یکی از صادرکنندگان عمده این محصول محسوب می شود.

۴. آرژانتین
آرژانتین تولیدکننده و صادرکننده مهم ذرت است. تولید ذرت ۲۰۲۱-۲۰۲۲ آن ۴۹.۵۰ میلیون تن بود. برای سال ۲۰۲۲-۲۰۲۳، تخمین زده می شود که تولید ملی به ۳۴ میلیون تن کاهش یابد.

مصرف ذرت داخلی آرژانتین چندان زیاد نیست. در واقع، از این رقم ۴۹.۵۰، تقریبا ۷۰ درصد، ۳۴.۶۹ میلیون تن صادرات داشته است.

۵. اوکراین
اوکراین یکی دیگر از تولیدکنندگان و صادرکنندگان عمده ذرت است. در فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۲، ۴۲.۱۳ میلیون تن متریک تولید کرد. پیش بینی برای سال های ۲۰۲۲-۲۰۲۳، ۲۷ میلیون تن متریک است. و علیرغم چالش های قابل توجه این کشور به دلیل ادامه جنگ با روسیه، انتظار می رود در سال های ۲۰۲۳-۲۰۲۴، ۲۷.۵ میلیون تن متریک تولید کند.

اوکراین تقریباً ۶۵ درصد از محصول ذرت خود را در سال های ۲۰۲۱-۲۰۲۳ صادر کرد.

۶. هند
فهرست تولیدکنندگان برتر سال به سال ثابت می ماند. گفته می شود، هند به آرامی اما مطمئناً در حال صعود به فهرست است. در فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۲، ۳۳.۷۳ میلیون تن ذرت تولید کرد. وزارت کشاورزی ایالات متحده تخمین می زند که ۳۶ میلیون تن متریک در سال ۲۰۲۲-۲۰۲۳ تولید خواهد کرد.

هند نه صادرکننده و نه واردکننده عمده ذرت است.

برخی تحقیقات نشان می دهد که ذرت – چیزی که بسیاری از مردم آن را ذرت می نامند – بیش از ۸۷۰۰ سال پیش توسط ساکنان بومی در مناطق پست جنوب غربی مکزیک پرورش داده و اهلی شده است.

درباره اتحادیه اروپا
داده های مربوط به تولید ذرت برای کشورهای منفرد در اتحادیه اروپا (EU) جمع آوری نشده است . با این حال، این منطقه از ۲۷ کشور به عنوان یک تولید کننده و مصرف کننده عمده ذرت شایسته تقدیر است. برای فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۲، اتحادیه اروپا به عنوان یک کل می تواند سومین تولید کننده بزرگ ذرت در جهان با تولید ۷۱.۵۲ میلیون تن ذرت در نظر گرفته شود. پیش بینی تولید برای ۲۰۲۲-۲۰۲۳ ۵۲.۲۳ میلیون تن متریک است.

در همان زمان، اتحادیه اروپا واردکننده خالص ذرت برای پاسخگویی به تقاضا است (واردات ۱۹.۷۴ میلیون تن متریک در مقابل صادرات ۶.۰۳ میلیون تنی).

تفکیک تولید جهانی ذرت در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲
در اینجا نگاهی به رتبه بندی تولیدکنندگان ذرت در جهان بر اساس درصد عرضه جهانی می اندازیم.

کشور/منطقه درصد تولید جهانی
ایالات متحده ۳۱.۵۲٪
چین ۲۲.۳۸٪
برزیل ۹.۵۲٪
اتحادیه اروپا ۵.۷۹٪
آرژانتین ۴.۳۵٪
اوکراین ۳.۴۶٪
هندوستان ۲.۷۱٪
مکزیک ۲.۲۶٪
آفریقای جنوبی ۱.۳۴٪
دیگران ۱۶.۶۷٪

با ذرت چه چیزی می توان درست کرد؟
از ذرت می توان برای تولید محصولات زیادی از جمله خوراک دام، نشاسته ذرت، شیرین کننده ها، روغن ذرت، سوپ، آبغوره، نوشابه، آدامس، چسب، کاغذ سنباده و جوهر استفاده کرد.

چه مقدار ذرت برای سوخت اتانول استفاده می شود؟
در ایالات متحده، حدود ۴۵ درصد از کل تولید ذرت صرف تولید اتانول می شود.

کدام ایالت های آمریکا بیشترین ذرت را تولید می کنند؟
در حالی که ذرت از ایالت های دشت بزرگ تا اوهایو کشت می شود، بیشترین ذرت در ایلینوی و آیووا تولید می شود.

حرف آخر

بیشتر از هر محصول غلات دیگری در سراسر جهان ذرت کشت می شود. تطبیق پذیری آن آن را به کالایی تبدیل می کند که از مصرف آن به عنوان غذا فراتر می رود، زیرا رشد می کند. ذرت برای تولید تعداد زیادی از محصولات غذایی دیگر و همچنین سوخت و محصولات صنعتی استفاده می شود.

بزرگترین تولیدکنندگان ذرت بر اساس کشورهای مختلف آمریکا، چین، برزیل، آرژانتین، اوکراین و هند هستند.