۵ شرکت بزرگ نفت روسیه

۱۳ آذر ۱۴۰۲

آمار بازدید : 226

روسیه سومین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان است و دومین تولیدکننده بزرگ گاز طبیعی در جهان است. تقریبا ۱۱ درصد از عرضه نفت جهان از روسیه تامین می شود و ۲۴.۸ تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی جهانی از این کشور تامین می شود.

به این ترتیب، روسیه خانه برخی از بزرگترین شرکت های نفت و گاز یکپارچه جهان است. در واقع، چندین شرکت بزرگ روسیه به طور مداوم در بین قدرتمندترین شرکت های جهان قرار می گیرند.

تمام شرکت‌های بزرگ نفتی روسیه، عملیات‌های بالادستی و پایین‌دستی نفت و گاز ، از جمله بخش‌های گسترده اکتشاف و تولید، پالایشگاه‌های نفت و کارخانه‌های پتروشیمی، و ایستگاه‌های خدمات خرده‌فروشی را انجام می‌دهند. این مقاله بر پنج شرکت نفتی برتر روسیه تمرکز دارد که توسط فهرست جهانی ۲۰۰۰ فوربس، که در ماه مه ۲۰۲۱ منتشر شد، رتبه بندی شده است. این فهرست ۲۰۰۰ شرکت برتر جهان را بر اساس دارایی، ارزش بازار، فروش و سود آنها اندازه گیری می کند.

نکات کلیدی
روسیه سومین تولیدکننده بزرگ نفت است که حدود ۱۱ درصد از عرضه نفت خام جهان را به خود اختصاص داده است.
بر اساس ۲۰۰۰ شرکت برتر جهان توسط فوربس، روسنفت بزرگترین شرکت نفتی کشور بود.
Surgutneftegas و Gazprom در مناطق مختلف روسیه نفت خام را اکتشاف و تولید می کنند.
لوک اویل در روسیه، اروپا و نیوزلند حضور دارد.
ترانس نفت یکی از بزرگترین شرکت های خط لوله نفت در جهان است که حدود ۸۲ درصد نفت روسیه را از طریق بیش از ۶۷,۰۰۰ کیلومتر خط لوله انتقال می دهد.

۱. روس نفت

فروش: ۷۰.۸ میلیارد دلار
سود: ۲ میلیارد دلار
دارایی: ۲۰۷.۵ میلیارد دلار
ارزش بازار: ۷۷.۷ میلیارد دلار

روسنفت بزرگترین شرکت نفتی روسیه است. تمرکز اصلی آن بر تولید نفت و گاز، اکتشاف هیدروکربن ها، توسعه میدان های فراساحلی، پالایش و فروش نفت، گاز و محصولات پالایش شده است. این شرکت نزدیک به ۶ درصد از تولید نفت جهان را به خود اختصاص داده است.

روس نفت در سال ۲۰۲۱ روزانه ۳.۴۸ میلیون بشکه یا ۱۹۲.۸ میلیون تن هیدروکربن مایع تولید کرد.

همچنین در میان بالاترین تولیدکنندگان مستقل گاز در کشور قرار دارد. تولید گاز روسنفت ۸ درصد از تولید هیدروکربن روسیه بود. حجم تولید حدود ۶۴ میلیارد متر مکعب بود. در سال ۲۰۲۱، این شرکت ۵.۱۰ میلیون بشکه در روز تولید کرد.

روس نفت فعالیت های اکتشاف و تولید را در سراسر روسیه و حدود ده کشور دیگر و همچنین ۱۳ پالایشگاه در روسیه حفظ می کند و در هفت پالایشگاه دیگر در اروپای غربی و شرقی علاقه دارد.

روسنفت همچنین شبکه ای متشکل از ۲۹۰۰ جایگاه خرده فروشی بنزین را اداره می کند و یکی از بزرگترین تامین کنندگان سوخت جت روسیه است.

۲. Surgutneftegas

فروش: ۱۸.۸ میلیارد دلار
سود: ۸.۴ میلیارد دلار
دارایی: ۷۹.۴ میلیارد دلار
ارزش بازار: ۱۶.۷ میلیارد دلار

Surgutneftegas در سال ۱۹۷۷ و در زمان ظهور صنعت نفت و گاز در منطقه تاسیس شد.

این کشور دارای سه بخش اصلی شامل اکتشاف و تولید، پالایش نفت و تولید گاز است. عملیات واحد اکتشاف و تولید آن در سه حوزه مختلف سیبری غربی، سیبری شرقی و تیمان پچورا می باشد.

Surgutneftegas همچنین یک تجارت تولید برق و تولید محصولات پتروشیمی را اداره می کند.

همچنین ایستگاه های خدمات را در سراسر کشور تحت پنج شرکت تابعه مختلف اداره می کند.

شرکت نفت عربستان سعودی یا آرامکو عربستان با فروش تقریباً ۵۹۰ میلیارد دلار و ارزش بازار ۲.۱ تریلیون دلار در صدر فهرست به عنوان بزرگترین شرکت نفت و گاز جهان قرار گرفت.

۳. گازپروم

فروش: ۹۰.۵ میلیارد دلار
ضرر: ۹۱۲.۲ میلیون دلار
دارایی: ۲۹۴.۹ میلیارد دلار
ارزش بازار: ۷۳.۵ میلیارد دلار

گازپروم یک شرکت انرژی روسیه است که بر عملیات بالادستی و پایین دستی در صنعت نفت و گاز و همچنین تولید گرما و برق تمرکز دارد.

این شرکت یکی از چهار تولیدکننده بزرگ نفت روسیه است. تولید عمدتا از طریق شرکت تابعه آن، گازپروم نفت انجام می شود. ذخایر نفت عمدتاً در منطقه خودمختار یامال-ننتس و منطقه خودمختار خانتی-مانسی – یوگرا توسعه یافته است. این کشور در سال ۲۰۲۰ ۴۱.۶ میلیون تن نفت تولید کرد.

این شرکت همچنین دارای یکی از بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان است که به ترتیب حدود ۱۶ و ۷۱ درصد از ذخایر جهانی و روسیه را در اختیار دارد. همچنین یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز طبیعی مایع در کشور است.

حدود ۴۵۳ میلیون متر مکعب گاز طبیعی و همراه در سال ۲۰۲۰ توسط این شرکت تولید شده است.

۴. لوک اویل

فروش: ۷۱.۸ میلیارد دلار
سود: ۲۰۷.۹ میلیون دلار
دارایی: ۸۱.۵ میلیارد دلار
ارزش بازار: ۵۲.۳ میلیارد دلار

لوک اویل که در سال ۱۹۹۱ تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در مسکو است، یکی از بزرگترین شرکت های نفت و گاز جهان است. بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر را استخدام می کند و خدماتی را برای مصرف کنندگان در بیش از ۱۰۰ کشور ارائه می دهد.

پروژه های رشد این شرکت در دریای خزر شمالی، دریای بالتیک، منطقه تیمان پچورا، سیبری غربی و ازبکستان واقع شده است.

لوک اویل در سال ۲۰۲۲ روزانه ۲.۳ میلیون بشکه معادل نفت (BOE) تولید کرد.

ظرفیت پالایشی آن در سال جاری بالغ بر ۷ میلیون بشکه در روز بوده است.

ذخایر اثبات شده هیدروکربن تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۲، ۱۵.۱ boe بود.

لوک اویل علاوه بر فعالیت های اکتشاف و تولید گاز و نفت در سراسر روسیه، در بیش از ۳۰ کشور دیگر نیز فعالیت دارد.

عملیات پالایش و پتروشیمی آن شامل شش پالایشگاه در روسیه و چندین پالایشگاه در سراسر اروپا است.

لوک اویل همچنین از تاسیسات تولید برق در روسیه و ایستگاه های خدمات بنزین در روسیه، اروپا و ایالات متحده بهره می برد

۵. ترانس نفت

فروش: ۱۴.۳ میلیارد دلار
سود: ۲.۱ میلیارد دلار
دارایی: ۴۴.۱ میلیارد دلار
ارزش بازار: ۱۳.۹ میلیارد دلار

Transeft در مسکو مستقر است و در سال ۱۹۹۳ تاسیس شد.

این یکی از بزرگترین شرکت های خط لوله نفت در جهان است که نفت را از طریق خطوط لوله در روسیه انتقال می دهد. ترانس نفت تحت کنترل دولت است اما سهام ممتاز را در بورس مسکو معامله می کند.

بر اساس وب سایت این شرکت، ترانس نفت بیش از ۶۷۰۰۰ کیلومتر خط لوله اصلی دارد که معادل حمل ۸۲ درصد از نفت استخراج شده روسیه است. ظرفیت مخزن ذخیره سازی در مجموع بیش از ۲۴ میلیون متر مکعب است. این شرکت همچنین دارای بیش از ۵۰۰ ایستگاه پمپاژ در سراسر روسیه است.