۳ دلیل برای اینکه کشورها ارزش پول خود را کاهش می دهند

۴ تیر ۱۴۰۳

آمار بازدید : 85

کاهش ارزش پول یک سیاست اقتصادی دولت یک کشور برای تضعیف ارزش پول آن کشور است. از زمانی که ارزهای جهانی استاندارد طلا را کنار گذاشتند و اجازه دادند که نرخ ارز آنها آزادانه در برابر یکدیگر شناور شود، بسیاری از رویدادهای کاهش ارزش پول رخ داده است که نه تنها به شهروندان کشور درگیر آسیب رسانده، بلکه در سراسر جهان نیز موج زده است .

اگر پیامدها می تواند تا این حد گسترده باشد، چرا کشورها ارزش پول خود را کاهش می دهند؟ به طور خلاصه، کشورها این کار را برای تقویت صادرات، کاهش کسری تجاری و کاهش بار بدهی های دولتی انجام می دهند. در زیر نگاهی دقیق‌تر به کاهش ارزش پول و دلایلی که کشورها آن را انجام می‌دهند، می‌کنیم.

جملات کلیدی:
کاهش ارزش پول شامل اتخاذ تدابیری برای کاهش استراتژیک قدرت خرید پول خود یک کشور است.
کشورها ممکن است چنین استراتژی را برای به دست آوردن مزیت رقابتی در تجارت جهانی و کاهش بار بدهی های دولتی دنبال کنند.
با این حال، کاهش ارزش می تواند عواقب ناخواسته ای داشته باشد که خود را شکست می دهد.
کاهش ارزش ارز
ممکن است غیرقابل درک به نظر برسد، اما یک ارز قوی لزوما به نفع یک کشور نیست. ارز داخلی ضعیف باعث رقابتی شدن صادرات یک کشور در بازارهای جهانی و به طور همزمان واردات گرانتر می شود.

حجم صادرات بیشتر باعث رشد اقتصادی می شود، در حالی که واردات گران‌قیمت نیز تأثیر مشابهی دارد زیرا مصرف کنندگان جایگزین های محلی را برای محصولات وارداتی انتخاب می کنند. این بهبود در شرایط تجارت عموماً به کاهش کسری حساب جاری (یا مازاد حساب جاری بیشتر)، اشتغال بیشتر و رشد سریعتر تولید ناخالص داخلی تبدیل می شود.

سیاست‌های پولی محرک که معمولاً منجر به ضعیف شدن ارز می‌شود نیز تأثیر مثبتی بر بازار سرمایه و مسکن کشور دارد که به نوبه خود مصرف داخلی را از طریق اثر ثروت افزایش می‌دهد .

ایالات متحده در سال ۱۹۳۳ از استاندارد طلا خارج شد. در سال ۱۹۷۱، ایالات متحده تبدیل دلار به طلا را با ارزش ثابت متوقف کرد.

شایان ذکر است که کاهش ارزش پول استراتژیک همیشه کارساز نیست و علاوه بر این ممکن است به “جنگ ارزی” بین کشورها منجر شود. کاهش ارزش رقابتی سناریوی خاصی است که در آن یک کشور کاهش ناگهانی ارزش پول ملی را با کاهش ارزش پول دیگر مطابقت می دهد. به عبارت دیگر، یک ملت با کاهش ارزش پول کشور دیگر مطابقت دارد.

زمانی که هر دو ارز به جای نرخ ارز شناور تعیین‌شده توسط بازار، رژیم‌های نرخ ارز را مدیریت می‌کنند، بیشتر اتفاق می‌افتد . حتی اگر جنگ ارزی رخ ندهد، یک کشور باید مراقب اثرات منفی کاهش ارزش پول باشد.

کاهش ارزش پول ممکن است بهره وری را کاهش دهد، زیرا واردات تجهیزات و ماشین آلات سرمایه ای ممکن است بسیار گران شود. کاهش ارزش همچنین به طور قابل توجهی قدرت خرید شهروندان یک کشور در خارج از کشور را کاهش می دهد.

در زیر، به سه دلیل اصلی که چرا یک کشور سیاست کاهش ارزش را دنبال می کند، نگاه می کنیم:

۱. برای افزایش صادرات
در بازار جهانی، کالاهای یک کشور باید با کالاهای سایر کشورها رقابت کنند. خودروسازان در آمریکا باید با خودروسازان اروپا و ژاپن رقابت کنند. اگر ارزش یورو در برابر دلار کاهش یابد، قیمت خودروهای فروخته شده توسط سازندگان اروپایی در آمریکا، به دلار، عملاً ارزان‌تر از قبل خواهد بود.

از سوی دیگر، ارز با ارزش تر، صادرات را برای خرید در بازارهای خارجی نسبتاً گران‌تر می کند.

به عبارت دیگر، صادرکنندگان در بازار جهانی رقابتی تر می شوند. صادرات تشویق می شود در حالی که از واردات جلوگیری می شود. با این حال، به دو دلیل باید احتیاط کرد. اول، با افزایش تقاضا برای کالاهای صادراتی یک کشور در سراسر جهان، قیمت شروع به افزایش می‌کند و اثر اولیه کاهش ارزش را عادی می‌کند.

دوم این که همانطور که سایر کشورها این تأثیر را در کار می بینند، به آنها انگیزه داده می شود تا ارزش پول های خود را در نوع خود در یک به اصطلاح “مسابقه به سمت پایین” کاهش دهند. این می تواند منجر به جنگ ارزی و تورم کنترل نشده شود .

۲. کاهش کسری تجاری
به دلیل ارزان شدن صادرات و گران شدن واردات، صادرات افزایش و واردات کاهش خواهد یافت. با افزایش صادرات و کاهش واردات و کاهش کسری تجاری ، این به بهبود تراز پرداخت‌ها کمک می‌کند . کسری بودجه مداوم امروز غیر معمول نیست، زیرا ایالات متحده و بسیاری از کشورها سال به سال با عدم تعادل مداوم مواجه هستند.

با این حال، تئوری اقتصادی بیان می‌کند که کسری‌های موجود در درازمدت ناپایدار هستند و می‌توانند منجر به سطوح خطرناک بدهی شوند که می‌تواند اقتصاد را فلج کند. کاهش ارزش پول خانگی می تواند به اصلاح تراز پرداخت ها و کاهش این کسری ها کمک کند.

با این حال، یک نقطه ضعف بالقوه در این منطق وجود دارد. کاهش ارزش همچنین بار بدهی وام های خارجی را در صورت قیمت گذاری به ارز داخلی افزایش می دهد. این یک مشکل بزرگ برای کشور در حال توسعه ای مانند هند یا آرژانتین است که بدهی های زیادی به دلار و یورو دارند. ارائه این بدهی های خارجی دشوارتر می شود و اعتماد مردم به پول داخلی خود را کاهش می دهد.

۳. برای کاهش بار بدهی های دولتی
اگر دولت مقدار زیادی بدهی دولتی صادر شده توسط دولت را به طور منظم ارائه دهد، ممکن است مشوق تشویق سیاست ارزی ضعیف باشد. اگر پرداخت های بدهی ثابت شود ، یک ارز ضعیف تر این پرداخت ها را به طور مؤثر در طول زمان ارزان‌تر می کند.

به عنوان مثال دولتی را در نظر بگیرید که باید هر ماه ۱ میلیون دلار به عنوان بهره پرداخت بدهی های معوق خود بپردازد. اما اگر همان ۱ میلیون دلار از پرداخت های خیالی کم ارزش شود، پوشش آن سود آسان تر خواهد بود. در مثال ما، اگر ارزش پول داخلی به نصف ارزش اولیه خود کاهش یابد، پرداخت بدهی ۱ میلیون دلاری اکنون فقط ۵۰۰۰۰۰ دلار خواهد بود.

باز هم، این تاکتیک باید با احتیاط استفاده شود. از آنجایی که اکثر کشورهای جهان به هر شکلی بدهی های معوق دارند، ممکن است یک جنگ ارزی رقابتی آغاز شود. این تاکتیک همچنین در صورتی که کشور مورد نظر تعداد زیادی اوراق قرضه خارجی را در اختیار داشته باشد، شکست خواهد خورد، زیرا این پرداخت‌های بهره را نسبتاً پرهزینه‌تر می‌کند.

چرا یک کشور می خواهد ارزش پول خود را کاهش دهد؟
چند دلیل وجود دارد که یک کشور ممکن است بخواهد ارزش پول خود را کاهش دهد. کاهش ارزش پول معمولاً یک سیاست اقتصادی است که به موجب آن کاهش ارزش پول را در مقایسه با سایر ارزها ضعیف‌تر می‌کند، که صادرات را تقویت می‌کند، شکاف کسری تجاری را کاهش می‌دهد و هزینه پرداخت سود بدهی دولت را کاهش می‌دهد.

اگر آمریکا ارزش دلار را کاهش دهد چه اتفاقی می‌افتد؟
اگر آمریکا دلار را کاهش دهد، هزینه واردات افزایش می‌یابد، زیرا شرکت‌های خارجی دیگر نمی‌خواهند با دلار تجارت کنند، دولت نمی‌تواند با نرخ‌های فعلی استقراض کند و این بدان معناست که باید مالیات‌ها را افزایش دهد یا چاپ پول برای پوشش کسری آن، و تورم به طور قابل توجهی افزایش می یابد به دلیل هزینه های بالاتر واردات و چاپ پول. به طور کلی، اقتصاد به شدت ضربه منفی خواهد خورد.

پشتوانه پول ایالات متحده چیست؟
دلار آمریکا توسط هیچ دارایی فیزیکی پشتیبانی نمی شود. مانند بسیاری از ارزهای امروزی در جهان، ارزش یک ارز بر اساس تقاضای آن ارز است. بسیاری از ارزها، از جمله دلار آمریکا، قبلاً توسط طلا پشتیبانی می شدند، اما دیگر نه.

خط پایانی
کاهش ارزش پول می تواند توسط کشورها برای دستیابی به سیاست اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد. داشتن ارز ضعیف‌تر نسبت به سایر نقاط جهان می‌تواند به تقویت صادرات، کاهش کسری تجاری و کاهش هزینه پرداخت سود بدهی‌های معوق دولت کمک کند. با این حال، برخی از اثرات منفی کاهش ارزش وجود دارد.

آنها عدم اطمینان در بازارهای جهانی ایجاد می کنند که می تواند باعث سقوط بازارهای دارایی یا تحریک رکود شود . کشورها ممکن است وسوسه شوند که وارد یک جنگ ارزی شوند و ارزش پول خود را در یک مسابقه به سمت پایین کاهش دهند. این می تواند یک چرخه بسیار خطرناک و معیوب باشد که منجر به آسیب بسیار بیشتر از سود شود.

با این حال، کاهش ارزش یک ارز همیشه به مزایای مورد نظر آن منجر نمی شود. برزیل یکی از این موارد است. رئال برزیل از سال ۲۰۱۱ به طور قابل توجهی سقوط کرده است، اما کاهش شدید ارزش پول نتوانسته مشکلات دیگری مانند افت قیمت نفت خام و کالاها و رسوایی فساد را جبران کند. در نتیجه، اقتصاد برزیل رشد کندی را تجربه کرده است.