آمونیاک مایع چیست؟

۴ آبان ۱۴۰۱

آمار بازدید : 928

آمونیاک ترکیبی از نیتروژن و هیدروژن با فرمول NH3 است. آمونیاک یک هیدرید دوتایی پایدار و ساده‌ترین هیدرید پنیکتوژن، گازی بی رنگ با ویژگی های مشخصه و بوی تند است. این یک محصول ضایعات نیتروژنی متداول به ویژه در میان موجودات آبزی است و با عمل به عنوان پیش ماده غذایی و کود به نیازهای غذایی موجودات زمینی کمک قابل توجهی می کند. به طور مستقیم یا غیرمستقیم، آمونیاک بلوک ساختمانی برای سنتز بسیاری از محصولات دارویی است و در بسیاری از محصولات تمیز کننده تجاری استفاده می شود. عمدتاً با جابجایی هوا و آب به سمت پایین جمع‌آوری می شود.

در طبیعت – هم در زمین و هم در سیارات بیرونی منظومه شمسی؛ اگرچه مریخ به اندازه مشتری، اورانوس، زحل رایج است، اما آمونیاک به شکل متمرکز خود خورنده و خطرناک است. آمونیاک یک ماده شیمیایی است که از مواد نیتروژن دار با منشاء حیوانی و گیاهی به دست می آید و به طور طبیعی به مقدار کمی وجود دارد. آمونیاک و نمک های آمونیوم نیز به مقدار کم در آب باران یافت می شوند، در حالی که کلرید آمونیوم و سولفات آمونیوم در مناطق آتشفشانی یافت می شوند. بلورهای بی کربنات آمونیوم در گوانو پاتاگونیا یافت شده است. کلیه ها آمونیاک ترشح می کنند تا اسید اضافی را خنثی کنند. نمک های آمونیوم در خاک های حاصلخیز و آب دریا پراکنده می شوند.

آمونیاک گازی بی رنگ با بوی تند است. از هوا سبک‌تر است، چگالی آن ۰.۵۸۹ برابر بیشتر از هوا است. به دلیل پیوندهای هیدروژنی قوی بین مولکول ها به راحتی مایع می شود. این مایع در ۳۳.۳- درجه سانتیگراد به جوش می آید و در ۷۷.۷- درجه سانتیگراد به صورت بلورهای سفید منجمد می شود.

آمونیاک مایع دارای قدرت یونیزاسیون قوی است و می تواند در ظروف عایق در آزمایشگاه ها بدون یخچال اضافی استفاده شود. آمونیاک مایع یک حلال قوی است.

آمونیاک مایع چگونه تولید می شود؟

آمونیاک با تولید جهانی ۱۷۵ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ یکی از پرتولیدترین مواد شیمیایی معدنی است.

تولید انبوه آمونیاک عمدتاً از فرآیند Haber-Bosch استفاده می کند، یک واکنش فاز گاز بین هیدروژن (H2) و نیتروژن (N2) در دمای نسبتاً بالا (۴۵۰ درجه سانتی گراد) و فشار بالا (۱۰۰ اتمسفر استاندارد (۱۰ مگاپاسکال)).

آمونیاک مایع چه شکلی است؟

مایع بی رنگ، با بوی تند است.

فرمول مولکولی آمونیاک مایع چیست؟

فرمول مولکولی: NH3

کدام بخش ها از آمونیاک مایع استفاده می کنند؟

 • به عنوان کود در کشاورزی
 • در سنتز نیتروژن
 • در محصولات پاک کننده
 • در کولرهای صنعتی
 • در نیروگاه های زمین گرمایی
 • صنعت نجاری
 • بخش نساجی
 • صنعت نفت

کاربرد (فرآیند) آمونیاک مایع چیست؟

 • در ایالات متحده، از سال ۲۰۱۹، تقریباً ۸۸ درصد از آمونیاک به عنوان کود به شکل نمک، محلول یا بی آب آن استفاده می شد. هنگامی که روی خاک اعمال می شود، به افزایش عملکرد محصولاتی مانند ذرت و گندم کمک می کند.
 • آمونیاک پیش ساز مستقیم یا غیرمستقیم اکثر ترکیبات حاوی نیتروژن است. تقریباً تمام ترکیبات نیتروژن مصنوعی از آمونیاک به دست می آیند. یک مشتق مهم از اسید نیتریک در اینجا ظاهر می شود. اسید نیتریک در ساخت کودها، مواد منفجره و بسیاری از ترکیبات ارگانونیتروژن استفاده می شود.
 • آمونیاک خانگی محلول NH3 در آب است و به عنوان یک پاک کننده همه منظوره برای بسیاری از سطوح استفاده می شود. از آنجایی که آمونیاک درخشندگی نسبتاً بدون لکه ای ایجاد می کند، یکی از رایج ترین کاربردها تمیز کردن شیشه، چینی و فولاد ضد زنگ است. همچنین اغلب برای تمیز کردن اجاق ها و حل کردن سوختگی ها استفاده می شود. آمونیاک خانگی از ۵% تا ۱۰% آمونیاک وزنی دارد.
 • محلول های آمونیاک (۱TP2T 5-10 وزنی) به عنوان مواد شوینده خانگی به ویژه برای لیوان ها استفاده می شود. این محلول ها چشم ها و غشاهای مخاطی (تنفسی و دستگاه گوارش) و به میزان کمتری پوست را تحریک می کنند. باید مراقب بود که هرگز مواد شیمیایی را با مایعات حاوی سفید کننده مخلوط نکنید، زیرا ممکن است گاز سمی آزاد شود. مخلوط کردن با محصولات حاوی کلر یا عوامل اکسید کننده قوی مانند سفید کننده خانگی ممکن است منجر به تشکیل کلرامین شود.
 • محلول های آمونیاک از ۱۶ تا ۲۵ درصد در صنعت تخمیر به عنوان منبع نیتروژن برای میکروارگانیسم ها و برای تنظیم pH در طول تخمیر استفاده می شود.
 • آمونیاک به دلیل قابلیت تبخیر، مبرد مفیدی است. قبل از اینکه کلروفلوئوروکربن ها فراگیر شوند، به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفتند.
 • آمونیاک بی آب به دلیل بهره وری انرژی بالا و هزینه کم به طور گسترده در سردخانه های صنعتی و پیست هاکی استفاده می شود.
 • علاوه بر کاربرد آن در تبرید تراکمی بخار مدرن، در یخچال های جذبی به صورت مخلوط با هیدروژن و آب استفاده می شود.
 • چرخه Viburnum که برای نیروگاه های زمین گرمایی اهمیت فزاینده ای پیدا می کند، به محدوده جوش گسترده ای از مخلوط آمونیاک-آب بستگی دارد. آمونیاک مبرد همچنین در رادیاتور S1 در ایستگاه فضایی بین‌المللی برای کنترل دمای داخلی و انجام آزمایش‌های وابسته به دما استفاده می‌شود.
 • آمونیاک برای پاکسازی SO2 از سوختن سوخت های فسیلی استفاده می شود و محصول حاصل برای استفاده به عنوان کود به سولفات آمونیوم تبدیل می شود.
 • آمونیاک مایع در فرآوری مواد پنبه ای استفاده می شود و خواصی مانند مرسریزاسیون با استفاده از مواد قلیایی را می دهد. مخصوصاً در پیش شستشوی پشم استفاده می شود.
 • در دما و فشار استاندارد، آمونیاک چگالی کمتری نسبت به اتمسفر دارد و حدود ۱TP2T 45-48 شناوری هیدروژن یا هلیوم دارد. گاهی اوقات از آمونیاک برای پر کردن بالن های هواشناسی به عنوان گاز بالابر استفاده می شد. آمونیاک به دلیل نقطه جوش نسبتاً بالایی که دارد (در مقایسه با هلیوم و هیدروژن)، به طور بالقوه می تواند در یک کشتی هوایی خنک و مایع شود تا شناوری را کاهش دهد و بالاست را اضافه کند (و برای افزایش شناور و کاهش بالاست آن را به گاز برگرداند).
 • از آمونیاک در مبلمان چوبی برای تیره شدن رنگ چوب استفاده می شود.
 • از آمونیاک می توان برای تامین انرژی پیل های سوختی هیدروژنی استفاده کرد.
 • آمونیاک برای خنثی کردن اسیدیته محصولات فرعی پالایشگاه استفاده می شود.

 

تفاوت بین آمونیاک مایع و محلول آمونیاک چیست؟

به عبارت ساده، آمونیاک مایع، گاز آمونیاکی است که تحت فشار مایع می شود و محلول آمونیاک یک مخلوط آمونیاک آبی است.

قیمت فروش آمونیاک مایع چقدر است؟

می توانید برای اطلاع از قیمت های فعلی فروش آمونیاک مایع ایرانی،روسی،چینی و… با ما تماس بگیرید و از بهترین نرخ ها بهره‌مند شوید.

تلفن تماس :  ۰۹۱۲.۰۹۸.۴۰۶۰

از کجا می توانم آمونیاک مایع بخرم؟

ما به عنوان گروه صنعتی و هلدینگ بین المللی، آمونیاک مایع را می فروشیم و عرضه می کنیم.